آموزش نحوه ثبت نام در سجام با جزئیات کامل

ثبت نام در سجام، اولین گام ورود به بورس است و تمام افرادی که قصد ثبت نام در بورس را دارند، حتما باید در سامانه سجام ثبت نام کنند.سجام یک سامانه الکترونیکی دولتی است که برای راحتی سرمایه گذاران جهت مدیریت دارایی های بورسی و دریافت سود نقدی سهام ایجاد گردیده است. البته یکی دیگر از وظایفی که سامانه جامع اطلاعات مشتریان به عهده دارد این است که با پولشویی و تقلب در بازار سرمایه مبارزه کند. به زبان ساده، یکی از مهمترین کاربردهای ثبت نام در سجام برای افراد حقیقی و حقوقی ، این است که سود سهام هایی که دارند را به صورت خودکار، و در یک حساب دریافت می کنند. به عنوان مثال، بدون این سامانه، اگر سهامدار 10 شرکت مختلف باشید و هر کدام از آن ها بعد از یکسال، بین سهامداران خود سود نقدی تقسیم کنند، شما مجبور هستید برای دریافت سود سالیانه خود در بازه های زمانی متفاوت، به بانک های متفاوت به صورت حضوری مراجعه کنید. اما سامانه جامع اطلاعات مشتریان آمده است تا این شرکت ها به صورت خودکار، پس از تقسیم سود نقدی، سود شما را به شماره حسابی که در آن درج کردید، واریز کنند. در این مقاله نحوه ثبت نام در سجام را به صورت گام به گام، همراه با ویدیو های آموزشی به شما آموزش می دهیم.

 

سامانه سجام چیست ؟

سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان (سجام) یک سایت دولتی است که پیش از ورود به بورس و دریافت کد بورسی، باید در آن ثبت نام کنید. این سامانه وظیفه جمع آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه به صورت خودکار، مبارزه با پولشویی و بایگانی مدارک و اطلاعات سهامداران بورس را به عهده دارد. لازم به ذکر است که سجام نقش تسهیل کننده و بهبود دهنده بخش شناخت مشتری (KYC) برای کارگزاری ها و دیگر ارکان بازار سرمایه که می خواهند به شما سرویس بدهند را ایفا می کند. سجام در دسته سامانه های زیرساختی بازار سرمایه است و به هیچ عنوان هدف آن کسب درآمد نیست و به لحاظ گستردگی ارائه خدمات، می توان آن را یک سامانه ملی در نظر گرفت. سامانه سجام با جمع آوری اطلاعات و سوابق معاملاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، موجب شفافیت در بازار سرمایه می شود.

 

چرا باید در سجام ثبت نام کنیم ؟

سرمایه گذار جدید : اگر جزو افرادی هستید که می خواهید وارد بازار سرمایه شوید، بدون ثبت نام در سجام امکان دریافت کد بورسی یا ثبت نام در کارگزاری ها را نخواهید داشت. ثبت نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان برای همه فعالین بازار سرمایه یک قانون است و تمام افرادی که می خواهند در بورس سرمایه گذاری کنند یا حتی سهام عدالت خود را بفروشند، باید در این سامانه ثبت نام کنند.

سرمایه گذار قدیمی : در صورتی که جزو فعالین قدیمی بازار هستید، یعنی پیش از سال 97، کد بورسی خود را گرفته اید، برای اینکه همین الان به خرید و فروش سهام بپردازید باید در سامانه سجام ثبت نام کنید. فعالین قدیمی بازار، به محض ورود به پنل کارگزاری خود، با این پیام که حساب کاربری آنها به دلیل عدم ثبت نام در سامانه سجام غیر فعال شده است، مواجه می شوند.

 

چگونه در سامانه سجام بورس ثبت نام کنم ؟

مراحلی که روبروی آن ها (توسط مشتری) درج شده است به این معنی است که آن مرحله را شما باید انجام دهید و آن هایی که مقابل آن ها ( توسط سامانه ) درج شده است به این معنی است که آن مرحله را سامانه سجام انجام می دهد. برای ثبت نام در سجام باید مراحل زیر طی شوند.

 1. ورود به سامانه : مراجعه به بخش ثبت نام در سامانه سجام (توسط مشتری)
 2. شماره تماس : وارد کردن شماره تلفن همراه تحت مالکیت فرد (توسط مشتری)
 3. کد تایید : ارسال کد تایید از طریق پیامک به شما ( توسط سامانه )
 4. ورود کد : وارد کردن کد تایید، کد ملی و نوع شخص (توسط مشتری)
 5. سمت و شرایط نماینده : انتخاب اصیل یا نماینده قانونی (توسط مشتری)
 6. اعلام هزینه : نمایش هزینه ثبت نام در سامانه ( توسط سامانه )
 7. پرداخت : پرداخت هزینه از طریق درگاه بانکی (توسط مشتری)
 8. تکمیل اطلاعات : تکمیل فرم های اطلاعات شامل اطلاعات هویتی، اطلاعات ارتباطی، کدهای بورسی، اطلاعات شغلی، حساب های بانکی، اطلاعات مالی. (توسط مشتری)
 9. استعلام : استعلام اطلاعات وارد شده ( توسط سامانه )
 10. نتیجه استعلام : ارسال نتیجه استعلام از طریق پیامک به شما. در صورت استعلام موفق، کد رهگیری برای شما ارسال می شود. در صورت استعلام ناموفق، مشکل مربوطه برای شما پیامک می شود. ( توسط سامانه )
 11. انتخاب نوع احراز هویت : مراجعه به بخش احراز هویت در سامانه سجام و مشاهده شعبه، آدرس و اطلاعات مراکز یا انتخاب احراز هویت غیر حضوری (توسط مشتری)
 12. مراجعه حضوری : مراجعه حضوری به مراکز یا احراز هویت الکترونیکی از طریق وب و موبایل (توسط مشتری)
 13. عملیات نهایی : ثبت تصویر چهره، امضاء و ذخیره نهایی اطلاعات مشتری (توسط مراکز احراز هویت)

 

مدارک و اطلاعات لازم جهت ثبت نام در سجام

اطلاعات :

1- اطلاعات شناسنامه ای : نام ، نام خانوادگی ، تاریخ تولد ، نام پدر ، شماره شناسنامه ، کد ملی ، سری و سریال شناسنامه

2- اطلاعات ارتباطی : آدرس محل سکونت ، محل کار ، کد پستی ، تلفن ثابت و تلفن همراه

3- اطلاعات بانکی: شماره حساب ، نام بانک ، نام شعبه ، کد شعبه و شماره شبا

مدارک :

1- اصل و فتوکپی کارت ملی

2- اصل و فتوکپی شناسنامه

3- فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی ( اختیاری )

4- شماره حساب و اطلاعات بانکی ثبت نام کننده

5- آدرس و مشخصات پستی ثبت نام کننده

 

ویدیو آموزش ثبت نام فرد حقیقی ایرانی در سامانه سجام

 

ویدیو آموزش ثبت نام شخصیت حقوقی ایرانی در سامانه سجام

 

ویدیو آموزش ثبت نام در سامانه سجام (به عنوان نماینده قانونی)

 

مزایای ثبت نام در سامانه سجام بورس

 1. یکبار در سامانه سجام ثبت نام می کنید و دیگر هیچ نهاد مالی نیاز به دریافت مجدد اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی شما را ندارد.
 2. یکبار ثبت نام می کنید و در تمام بورس های ایران بدون ارائه مجدد اطلاعات فوق، امکان ثبت نام و فعالیت خواهید داشت.
 3. این امکان برای شما فراهم می شود تا در صورت تغییر برخی از اطلاعات شما مانند آدرس و شماره حساب، آن ها را به صورت آنلاین ویرایش کنید.
 4. هر فرد یکبار برای همیشه در بازار سرمایه شناسایی می شود و از آن به بعد ثبت دوباره اطلاعات نخواهد داشت.
 5. مبارزه با پولشویی از طریق مطابقت اطلاعات هویتی اظهار شده با اطلاعات در اختیار مراجع ذیصلاح
 6. دریافت سود سالیانه شرکت های مختلف در یک حساب به صورت خودکار
 7. امکان استفاده از سامانه درگاه یکپارچه ذینفعان
 8. شفافیت در اطلاعات مشتریان
 9. بروزرسانی به موقع و یکپارچه اطلاعات

نحوه ثبت نام در سجام به صورت گام به گام

ابتدا باید وارد سایت sejam.ir شوید و پس از درج شماره تلفن همراه خود، منتظر دریافت کد تایید باشید. پس از دریافت کد تایید از طرف سامانه سجام، باید کد تایید را به همراه کد ملی و نوع شخص که حقیقی یا حقوقی است را انتخاب کنید. در مرحله بعد باید فرم های مربوط به اطلاعات هویتی، ارتباطی، سهامداری، شغلی، مالی و اطلاعات حساب بانکی را تکمیل کنید.

در صورتی که اطلاعات را صحیح وارد کرده باشید، این اطلاعات توسط سجام به مراجع ذیصلاح مانند ثبت احوال و بانک و حتی اداره پست ارسال می شود تا راستی آزمایی صورت بگیرد. در صورت تایید اطلاعات شما، یک کد پیگیری 10 رقمی برایتان ارسال می شود.

حالا باید وارد سایت شوید و از قسمت احراز هویت، روش احراز هویت که به صورت حضوری یا غیر حضوری است را انتخاب کنید. اگر روش حضوری را انتخاب کنید، باید برای احراز هویت سجام به آدرسی که خودتان انتخاب کردید مراجعه کنید. احتمالا باید به یکی از شعب منتخب دفاتر پیشخوان دولت یا کارگزاری ها مراجعه کنید. اگر احراز هویت الکترونیکی را انتخاب کنید، باید از طریق اپلیکیشن های سیگنال، آپ و کارگزاری آشنا این کار را انجام دهید. در مرکز احراز هویت، تصویر چهره شما، اثر انگشت و امضاء شما ثبت می شود پس از مدتی، کد بورسی شما برایتان پیامک می شود.

ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام، گام اول شما برای ورود به بازار سرمایه و خرید و فروش سهام است. حتی اگر از فعالین قدیمی بازار سرمایه هستید، طبق الزام بورس، باید دراین سامانه ثبت نام کنید. لیست مراکز احراز هویت سجام را از طریق سایت balad.ir می توانید مشاهده کنید.

1- برای شروع ثبت نام در سامانه سجام بورس، وارد سایت https://profilesejam.csdiran.com شوید. در صفحه ای که باز می شود، یک پیام مشاهده می کنید که باد روی دکمه متوجه شدم کلیک کنید. سپس روی دکمه سبز رنگ “ثبت نام در سجام” کلیک کنید.

ثبت نام در سجام

2- در صفحه جدیدی که باز می شود، شماره تلفن همراه که به نام خودتان است را وارد کنید و دکمه “دریافت کد تایید” کلیک کنید.

درج شماره تلفن برای ثبت نام در سجام

کد تایید برای ورود به سجام

3- در این صفحه باید کد تایید دریافتی از طریق پیامک را به همراه کد ملی 10 رقمی در کادر مربوطه درج کنید. سپس با توجه به این که برای خودتان ثبت نام می کنید یا شرکت، نوع شخص حقیقی یا حقوقی را انتخاب کنید و دکمه “تایید” را بزنید.

ثبت نام سجام برای بورس

4- در صفحه زیر، دو گزینه اصیل و نماینده قانونی وجود دارد. در صورتی که برای شخص خودتان ثبت نام می کنید، حتما گزینه اصیل را انتخاب کنید و اگر می خواهید به جای فرد دیگر مانند پد، مادر، فرزند یا حتی به نمایندگی از شرکت، ثبت نام کنید، گزینه نماینده قانونی را انتخاب کنید و دکمه “تایید / ادامه گام بعدی” را بزنید. در نظر داشته باشید که اگر گزینه نماینده قانونی را انتخاب می کنید، حتما باید در صفحه بعد، تصویر وکالت نامه محضری را آپلود کنید.

ثبت نام سجام برای بورس

5- در صفحه بعد، باید یک درگاه پرداخت را انتخاب کنید و از طریق آن مبلغ 100.000 ریال (10 هزار تومان) به سامانه سجام واریز کنید.

انتخاب درگاه بانک در سامانه سجام

6- پس از پرداخت وجه، نوبت به تکمیل فرم مربوط به اطلاعات هویتی می رسد. پر کردن گزینه هایی که با ستاره قرمز رنگ مشخص شده اند، الزامی است. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت، نام پدر، شماره شناسنامه و سایر اطلاعات موجود در شناسنامه است.

اطلاعات هویتی سجام

7- در صفحه بعد باید اطلاعاتی ارتباطی مانند آدرس دقیق پستی به ترتیب خواسته‌شده و هم‌چنین پست الکترونیک (E-mail)، تلفن ثابت (منزل) و تلفن همراه خود را وارد کنید و پس از اطمینان پیدا کردن از صحت اطلاعات وارد شده، دکمه “تایید/ادامه گام بعدی” را بزنید.

اطلاعات ارتباطی سجام

8- در این مرحله از ثبت نام سجام، باید بازارهایی که قصد فعالیت در آن ها دارید را انتخاب کنید. بازار بورس اوراق بهادار، بورس انرژی و فرابورس نیز از گزینه های آن می باشد. افراد عادی که به عنوان سرمایه گذار حقیقی ثبت نام می کنند، گزینه بورس اوراق بهادار و فرابورس را انتخاب می کنند و افراد حقوقی هم متناسب با اهداف خود نسبت به فعالیتی که می خواهند در در بازار سرمایه انجام دهند، می توانند گزینه بورس انرژی را نیز انتخاب کنند. اگر کد سهامداری در هیچکدام از این بازارها ندارید، روی دکمه افزودن کلیک نکنید و گزینه “تایید/ادامه گام بعدی” را بزنید. در صورتی که قبلا کد سهامداری گرفته اید و در این بازارها فعال بوده اید، نسبت به انتخاب نوع بازار و سپس درج کد سهامداری خود در این بازار ها از طریق فشردن دکمه +افزودن، اقدام کنید.

اطلاعات سهامداری سجام

9- حالا نوبت به تکمیل اطلاعات شغلی رسیده و شما باید اطلاعات مربوط به شغل خود را درج کنید. قسمت هایی از فرم که ستاره قرمز ندارند را می توانید خالی بگذارید. اگر شاغل نیستید، اطلاعات منزل را درج کنید.

اطلاعات شغلی ثبت نام سجام بورس

10- در این مرحله باید اطلاعات مالی خود را درج کنید. بخش هایی که با ستاره قرمز مشخص شده اند را می توانید خالی بگذارید. البته نیازی نیست این اطلاعات را کاملا دقیق وارد کنید، بلکه یک تخمین منطقی از آنچه که از شما پرسیده است، کفایت می کند.

فرم اطلاعات مالی ثبت نام در سجام

11- در این صفحه می بایست اطلاعات مربوط به حساب بانکی که می خواهید سود سهام ها به آن واریز شود را درج کنید. دقت کنید که شماره حساب باید حتما به نام خودتان باشد. همچنین نسبت به صحت اطلاعاتی که درج می کنید، کمال دقت را داشته باشید. در این فرم باید اطلاعاتی از جمله شماره‌حساب و شماره شبای بانکی، نام شعبه و کد شعبه و … را ثبت کنید.

فرم اطلاعات بانکی ثبت نام سجام بورس

12- شما وارد آخرین مرحله از ثبت نام سجام پیش از دریافت کد پیگیری جهت احراز هویت شده اید. در این مرحله باید صحت اطلاعاتی که درج کردید را تایید کنید و متهعد شوید که اطلاعات واقعی و درست درج کردید. در صورت تغیر در اطلاعتی که درج کرده اید می توانید با مراجعه به سامانه سجام بورس به آدرس اینترنتی sejam.ir مراجعه کرده و اطلاعات خود را ویرایش کنید. وقتی اطلاعات را تایید می کنید، همه اطلاعات به صورت یکجا در یک صفحه برای شما نمایش داده می شود و دوباره این فرصت را دارید تا نسبت به صحت اطلاعات درج شده بررسی داشته باشید.

13- ثبت نام اولیه شما تکمیل شده است و حالا باید منتظر بمانید تا یک پیامک حاوی کد 10 رقمی پیگیری ثبت نام از طرف سامانه سجام بورس برای شما ارسال شود.

اس ام اس کد پیگیری 10 رقمی سجام

14- همراه با مدارک شناسایی از جمله کارت ملی هوشمند و اصل شناسنامه، به شعبه منتخب احراز هویت که در سایت سجام درج شده است مراجعه کنید و با ارائه کد پیگیری 10 رقمی که برای شما اس ام اس شده است، فرآیند احراز هویت را انجام دهید. همانجا از چهره شما عکس می گیرند و اثرانگشت و امضاء شما را ثبت می کنند. لازم به ذکر است که وقتی در مرکز احرا هویت هستید، پس از اینکه کد پیگیری را به اوپراتور دادید، اوپراتور آن کد را در سیستم خودش ثبت می کند و بلافاصله برای شما یک پیامک مشابه تصویر زیر ارسال می شود. کد 5 رقمی که برای شما پیامک شده است را باید به اپراتور بدهید.

پیامک احراز هویت ثبت نام سجام

 

پس از احراز هویت، یک پیامک حاوی اینکه احراز هویت شما در سامانه سجام با موفقیت انجام گردید، از طرف شرکت سپرده گذاری مرکزی برای شما ارسال خواهد شد.

 

پیگیری ثبت نام سجام

اگر پس از تکمیل فرم ها، کد پیگیری سجام را از طریق پیامک دریافت نکردید، مجدد وارد سامانه سجام شوید و از صحت اطلاعات هویتی و ارتباطی خود مطمئن شوید. در صورتی که اطلاعات شما صحیح درج نشده باشد، فرآیند راستی آزمایی اطالاعات شما انجام نمیشود و در نتیجه کد پیگیری سجام را دریافت نمی کنید.

 

سوالات متداول ثبت نام در سجام

 

اگر کد تایید را دریافت نکردم چه کار کنم ؟

مجدد وارد سامانه سجام شوید و روی دکمه بازیابی کد پیگیری کلیک کنید تا کد پیگیری مجددا برای شما ارسال شود. اگر دوباره پیامک را دریافت نکردید، به مرحله اول ثبت نام برگردید و از صحت شماره تلفن همراه ثبت شده مطمئن شوید.

آیا ثبت نام برای افراد فوت شده امکان پذیر است ؟

خیر، ثبت نام در سجام صرفا برای افرادی می باشد که در قید حیات هستند.

گزینه نماینده قانونی چیست ؟

اگر یک شخص حقیق، دارای وکیل، قیم، وصی یا ولی باشد، می تواند ایشان را به عنوان نماینده در نظر گرفته و امور ثبت نام در سجام را به عهده آن ها بگذارد. در این صورت، نماینده قانونی احراز هویت می شود. این امکان با مراجعه به مرحله سمت و شرایط نماینده و بارگزاری مدارک مورد نیاز نماینده و اطلاعات آن امکان پذیر می شود. اگر نماینده از نوع ولی است، شماره تلفن همراه که با آن در سجام ثبت نام می کنید باید به نام ولی باشد.

کدپیگیری ثبت نام به شماره همراه نماینده قانونی ارسال می شود. همچنین ایشان باید یک مدرک معتبر مبنی بر نمایندگی شما، در سایت سجام آپلود کند.

اگر به عنوان نماینده قانونی به جز ولی ثبت نام کنیم، باید شماره تلفن خودمان را درج کنیم یا شماره تلفن موکل ؟

هنگام ثبت نام و ورود باید شماره تلفن موکل وارد شود و هر زمان که نیاز به کد تایید باشد، کد تاید به شماره تلفن موکل ارسال خواهد شد.

آیا افراد زیر 18 سال می توانند در سامانه سجام ثبت نام کنند ؟

افراد زیر 18 سال باید توسط ولی ثبت نام شوند. شماره تلفنی که هنگام ورود و ثبت نام در سجام درج می شود هم بایدبه نام ولی باشد.

چگونه آدرس و کد پستی محل سکونت را ویراش کنم ؟

با مراجعه با سایت sejam.ir، وارد پنل کاربری خود شده و در قسمت اطلاعات ارتباطی می توانید نسبت به تغییر اطلاعات محل سکونت خود از قبیل آدرس، کد پستی و … اقدام کنید.

برای احراز هویت حضوری به کجا مراجعه کنیم ؟

باید به شعب منتخب دفاتر پیش خوان یا شعب منتخب کارگزاری ها مراجعه کنید تا احراز هویت شما انجام شود. حتما مدارک شناسایی مثل کارت ملی هوشمند و اصل شناسنامه خود را همراه داشته باشید.

آیا امکان احراز هویت غیر حضوری سجام وجود دارد ؟

برای احراز هویت غیر حضوری سجام، باید اپلیکشن های سیگنال یا آپ را نصب کنید و از طریق این اپلیکیشن ها، فرآیند احراز هویت آنلاین سجام خود را تکمیل کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا