آموزش ثبت نام در بورس به صورت گام به گام و سریع

جهت ثبت نام در بورس اوراق بهادار باید مراحل ساده ای را طی کنید که در این مقاله به صورت گام به گام، نحوه ثبت نام در بورس را به شما آموزش می دهیم. ثبت نام در بورس حتی برای کسانی که قصد فروش سهام عدالت یا خرید سهام برای اعضا خانواده خود را دارند نیز ضروری است. بعضی از افراد هم به خاطر سرمایه گذاری در بورس یا حفظ ارزش پولشان می خواهند در بورس ثبت نام کنند که ایم مقاله برای آن ها نیز مفید می باشد.

 

اصطلاحاتی که برای ثبت نام بورس باید بدانید

سامانه سجام : سجام یک سایت است که فقط یکبار باید در آن ثبت نام کنید. این سایت یک سایت دولتی می باشد که اطلاعات هویتی سهامداران را دریافت می کنید.

احراز هویت : یعنی تشخیص اینکه اطلاعاتی که در سامانه ثبت کرده اید، واقعا متعلق به خودتان است. این کار به صورت حضوری یا غیر حضوری قابل انجام است.

کارگزاری : کارگزاری یک شرکت خصوصی است که مردم از طریق آن می توانند به خرید و فروش سهام بپردازند. همچنین کارگزاری ها امکان دسترسی سهامداران به سامانه های معاملاتی آنلاین را فراهم می کنند. کارگزاری ها، مانند یک بنگاه املاک، واسط بین خریداران و فروشندگان هستند و از طرفی، درخواست های خرید و فروش سهامداران را به صورت قانونی، دریافت می کند و به سازمان بورس میفرستد. پس، کارگزاری ها، واسط بین شما و بازار بورس هستند.

هر خرید یا فروشی که بخواهید انجام بدید، باید درخواستش را به کارگزاری ارسال کنید، کارگزاری هم آن درخواست را به بورس ارسال می کنه تا معاملات انجام شوند. حدود 108 کارگزاری متفاوت داریم که هر کدام مزایا و معابی دارند.

کد بورسی : کد بورسی، مانند کد ملی شما در کشور است. این که برای شناسایی شما در بورس است و هیچگاه تا پایان عمرتان، تغییر نخواهد کرد. پس از ثبت نام در بورس، این کد از طرف سازمان بورس برای شما صادر می شود.

سامانه معاملات آنلاین ( بر خط ) : برای خرید و فروش لحظه ای سهام، یکسری سایت هایی ایجاد شده است که توسط کارگزاری ها در اختیار سهامداران قرار گرفته است. برای ورود به این سایت ها باید عضور کارگزاری بشید و پس از دریافت یوزر و پسورد سامانه معاملات آنلاین از کارگزاری ، وارد سامانه مخصوص همان کارگزاری بشید. نمیتوان در یک کارگزاری ثبت نام کرد و وارد سامانه کارگزاری دیگری شد.

 

ثبت نام در بورس برای فروش سهام عدالت

با توجه به افزایش ارزش سهام عدالت و آزاد سازی آن، امکان فروش 60% از سهام عدالت برای مردم فراهم شد. به افرادی که شیوه اداره مستقیم سهام را انخاب کرده اند، گفته شده بود که امکان فروش سهام عدالت از طریق بانک ها میسر شده است. اما اگر همین الان برای فروش سهام خود اقدام کنید، هیچ راهی به جز مراجعه به کارکزاری ها ندارید.

به همین دلیل، پیش از مراجعه به کارگزاری ها، باید در بورس ثبت نام کنید و پس از دریافت کد بورسی، نسبت به ثبت نام در یک کارگزاری اقدام کنید. پس از ان می توانید از طریق کارگزاری خودتان، نسبت به فروش سهام عدالت اقدام کنید. البته هر کارگزاری برای فروش سهام عدالت، یک سامانه مخصوص به خود دارد که در صورت ثبت نام در آن کارگزاری، دسترسی شما به پنل فروش سهام عدالت نیز باز می شود.

 

ثبت نام در بورس جهت سرمایه گذاری شخصی

طی 20 سال اخیر، بازار بورس نسبت به بازارهای دیگر مانند سکه، دلار، طلا و ملک، بازدهی بالاتری را نسیب سرمایه گذاران کرده است. به همین دلیل افراد بسیار زیادی هستند که می خواهند پس اندازهای خود را در این بازار سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری در بورس به دو روش مستقیم (خودتان سهام بخرید) و غیر مستقیم ( از طریق صندوق های سرمایه گذاری مشترک) امکان پذیر است. در صورتی که بخواهید خودتان شخصا سهام خرید و فروش کنید، باید در بورس ثبت نام کنید که در همین مقاله، مراحل ثبت نام در بورس را به صورت گام به گام به شما توضیح خواهیم داد.

 

ثبت نام در بورس برای فرزندان

واقعا نسبت به آینده کشور هیچ پیش بینی قطعی نمی توان داشت. در هر صورت این وظیفه پدر و مادر است که با هوشمندی و دلسوزی الان خود، نقش موثری در کیفیت زندگی فرزند خود در آینده داشته باشند. یکی از کارهایی که هر پدر و مادری باید برای فرزند خود انجام دهد، پس انداز و سرمایه گذاری است.

فرزند شما پس از تحصیلات خود، در صورتی می تواند خیلی سریع وارد جامعه شده و تشکیل خانواده بدهد که بتواند از پس مخارج زندگی خودش و خانواده اش بر بیاید. در صورتی که الان به فکر پس انداز برای فرزند خود باشید، قطعا نقش موثری در کمک به او جهت ورود به یک زندگی مستقل را خواهید داشت.

اما به غیر از جنگ یا بلایای طبیعی عظیم که امنیت کل کشور را به خطر بیاندازد، بازار بورس ایران بهترین محل برای سرمایه گذاری برای فرزندان است. چرا که در بلند مدت، سود بورس از تمام بازارها بیشتر است. جهت خرید سهام برای فرزندان خود هم باید حتما در بورس ثبت نام کنید و مراحل گفته شده در این آموزش را طی کنید.

 

ثبت نام در بورس برای خرید عرضه اولیه

چند سالی است که مفهوم عرضه اولیه بین مردم ایران رواج پیدا کرده و بسیاری از افراد را به سمت بورس می کشاند. به اولین باری که یک شرکت خصوصی میخواهد سهام خود را به مردم بفروشد، عرضه اولیه می گویند.

چیزی که عرضه اولیه را برای مردم جذاب می کند و باعث شده تا افراد خیلی زیادی برای ثبت نام در بورس اقدام کنند این است که، قیمت سهام های عرضه های اولیه در مدت زمان خیلی کوتاهی حداقل 20 الی 50 درصد رشد می کند و به نوعی یک سود تضمینی به سهامدار می دهد. اما برای شرکت در عرضه اولیه، اولین کاری که باید انجام دهید، ثبت نام در بورس است.

 

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی اشخاص حقیقی

 • اصل و کپی شناسنامه (صفحه اول و توضیحات)
 • اصل و کپی کارت ملی
 • تکمیل فرم احراز هویت اشخاص حقیقی
 • تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقیقی در بورس کالای ایران
 • شماره حساب بانکی و شماره شبای آن

مراحل ثبت نام در بورس

برای ثبت نام در بورس باید 6 مرحله زیر به ترتیب طی شوند. البته این مراحل بسیار ساده هستند و از طریق اینترنت می توانید آن ها را انجام دهید. در صورتی که سوالی برای شما باقی ماند، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

1- ثبت نام در سامانه سجام

 • برای ثبت نام در سجام ابتدا به آدرس https://profilesejam.csdiran.ir مراجعه کنید. یک کادر روی صفحه باز می شود که باید روی دکمه متوجه شدم کلیک کنید. سپس طبق گام های زیر پیش برید
 • روی دکمه سبر رنگ ثبت نام کلیک کنید.
  ثبت نام در سجام برای بورس
 • سپس در صفحه جدیدی که باز می شود، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و دکمه دریافت کد تایید را بزنید. دقت کنید که شماره همراه باید به نام شخص خودتان باشد.
 • در این صفحه باید کد تاییدی که برای شما پیامک شده است را درج کنید. همچنین اگر شرکت نیستید، شخص حقیق را انتخاب کنید و اگر شرکت هستید، شخص حقوقی را انتخاب کنید. در صورت انتخاب شخص حقیقی، کد ملی 10 رقمی را درج کنید.
  ثبت نام سجام برای بورس
 • در صفحه جدیدی که باز می شود، اگر برای شخص خودتان در حال ثبت نام هستید، گزینه اصلی را انتخاب کنید و اگر در حال ثبت نام برای شخص دیگر یا شرکت می باشید، گزینه نماینده قانونی را انتخاب کنید. دقت کنید اگر گزینه نماینده قانونی را انتخاب کنید، در صفحه باید باید تصویر یک وکالت نامه رسمی محضری را نیز آپلود کنید.
 • ثبت نام سجام برای بورس
 • پس از انتخاب گزینه اصیل و فشردن دکمه آبی “تایید/ادامه گام بعدی”، به صفحه انتخاب درگاه بانک هداین می شوید. یک درگاه را انتخاب کنید و مبلغ 10.000 تومان خواسته شده توسط سامانه دولتی سجام را پرداخت کنید.
 • پس از پرداخت به این صفحه هدایت می شوید که باید اطلاعات هویتی مثل، نام و نام خانوادگی ، تایخ تولد، شماره شناسنامه و … را وارد کنید.
 • در این صفحه باید اطلاعات ارتباطی مثل آدرس، کد پستی و ایمیل را وارد کنید. دقت کنید که اطلاعات را اشتباه درج نکنید.
 • در فرم جدید باید کد سهامداری خود را وارد کنید.
 • سپس باید فرم اطلاعات شغلی را تکمیل کنید.
 • در فرم جدید باید اطلاعات مالی خود را تکمیل کنید.
 • در مرحله جدید باید حساب بانکی شخصی خود را وارد کنید. دقت کنید که شماره شبا و حساب بانکی که درج می کنید باید به نام خودتان باشد. بعدا می توانید این اطلاعات را ویرایش کنید.
 • در انتها باید اطلاعاتی که درج کردید را بررسی کرده و صحت آن را تایید کنید.

حالا باید صبر کنید تا اطلاعات شما توسط مراجع مربوطه، بررسی شوند و پس تایید، یک کد پیگیری 10 رقمی برای شما به همان شماره همراهی که درج کرده بودید ارسال خواهند شد.

2- احراز هویت سجام

پس از دریافت کد پیگیری 10 رقمی، مجددا وارد سامانه سجام شوید و یکی از مراکز احراز هویت که نزدیک خودتان است را انتخاب کنید. سپس به آن محل مراجعه کرده و احراز هویت را انجام دهید. ( ازتون کد پییگری سجام را میخواهند. سپس همونجا ازتون عکس و امضاء میگیرند). در صورتی که میخواهید به صورت غیر حضوری، احراز هویت را انجام دهید، میتوانید از اپلیکیشن های موبایلی که خود سامانه سجام معرفی شده است استفاده کنید.

پس از احراز هویت در سامانه سجام، ثبت نام شما در سامانه سجام تکمیل شده و یک کد بورسی برای شما پیامک می شود. از این کد بورسی برای ثبت نام در کارگزاری استفاده خواهید کرد. اما برای خرید و فروش سهام باید ابتدا در یک کارگزاری ثبت نام کنید.

3- ثبت نام در کارگزاری

حدود 108 کارگزاری وجود دارد که باید یکی از آنها را انتخاب کنید و جهت افتتاح حساب اقدام کنید. ثبت نام در کارگزاری بدون ثبت نام در سامانه سجام، امکان پذیر نمی باشد. ثبت نام در بعضی از کارگزاری ها به صورت آنلاین نیز امکان پذیر است. شما می توانید در چند کارگزاری نیز ثبت نام کنید. دقت کنید که هنگام ثبت نام، درخواست دسترسی به سامانه معاملات آنلاین (بر خط) را هم بدهید.

4- احراز هویت کارگزاری

مانند سجام، باید در هر کارگزاری که ثبت نام میکنید نیز، احراز هویت شوید. بعضی از این کارگزاری ها از طریق غیر حضوری این کار را انجام می دهند ولی احراز هویت برخی از آن ها حتما باید به صورت حضوری انجام شود. پیش از ثبت نام در کارگزاری، با آن ها تماس بگیرید و از آنها نسبت به فرآیند احراز هویت آن ها سوال کنید تا ترجیحا به صورت غیر حضوری باشد.

5- دریافت یوزر و پسورد سامانه معاملات آنلاین کارگزاری

پس از ثبت نام کامل در کارگزاری، صبر کنید تا یوزر پسورد سامانه معاملات آنلاین برای شما ایمیل شود. ( حداقل 24 الی 48 ساعت طول می کشد.)

6- شارژ حساب

پس از دریافت یوزر و پسورد سامانه معاملات آنلاین، وارد حساب کاربری خود در سامانه آنلاین کارگزاری شده و از طریق قسمت واریز وجه، مبلغی که می خواهید با آن سهام بخرید را به حساب کارزگزاری واریز کنید. اگر این کار از طریق درگاه آنلاین بانک انجام دهید، همان لحظه حساب شما شارژ شده و همان لحظه می توانید سهام بخرید.

 

سوالات متداول ثبت نام در بورس :

 • برای گرفتن کد بورسی دسترسی به ایمیل لازم است؟

بله، جهت ثبت نام در بورس باید یک ایمیل شخصی برای خودتان داشته باشید.

 • من خودم میتونم در کارگزاری ثبت نام کنم یا حتما باید امورمشترکین انجام بدهند ؟

بله، خود شما طبق آموزشی که در این مقاله دادیم، می توانید در کارگزاری ثبت نام کنید. در هر قسمت از ثبت نام با مشکل مواجه شدید، با امور مشترکین آن کارگزاری تماس بگیرید.

 • آیا کارگزاری ها جهت خرید و فروش سهام هزینه ای دریافت می کنند؟

بله، کارگزاری ها حدود 1.5 درصد از کل مبلغ خرید را به عنوان کارمزد از شما کسر می کنند.

 • کارگزاری چیه؟ یعنی باید یکیو پیدا کنید که تو این کار باشه؟ یا تو همون سامانه سجام کارگزاری داره؟

کارگزاری یک شرکت خصوصی مستقل از سجام هست که باید از میان آن ها یکی را انتخاب کرده و در آن ثبت نام کنید. برای خرید و فروش سهام، درخواست های خود را به صورت تلفنی یا از طریق سامانه آنلاینی که دارند، به آن ها اعلام می کنید.

 • احراز هویت اشخاص حقوقی به چه صورت و توسط چه کسی باید صورت بگیره؟ مدیرعامل شرکت؟

احراز هویت اشخاص حقوقی برای ثبت نام در بورس باید توسط تمام صاحبان سهامی که حق امضاء دارند صورت بگیرد.

 •  من میخوام برای پدرم کد بورسی بگیرم ولی ایشون سنشون بالاست و همچنین سواد ندارند بنابراین کدوم نوع نماینده رو در زمان ثبت نام انتخاب کنم ؟

باید گزینه نماینده قانونی را انتخاب کنید. اما حتما باید یک وکالت نامه محضری داشته باشید و تصویر آن را در مرحله بعدی در سجام آپلود کنید.

 • به صورت غیر حضوری در سامانه سجام ثبت نام کردم و کد چند رقمی دریافت کردم بعد نرم افزار سیگنال نصب کردم و غیر حضوری احراز هویت انجام دادم و بعد از ۴۸ ساعت یه رمز ترکیب حرف و عدد برام پیامک شد. الان باید چه کاری انجام بدم چجوری کارگزاری ثبت نام کنم؟؟

این کدی که با ترکیب عدد و حرف برای شما ارسال شده است، همان کد بورسی شما است. در بورس، 108 کارگزاری وجود دارد که باید یکی از آنها را انتخاب کنید و در آن ثبت نام کنید.

 •  سلام من کد بورسی را گرفتم حالا چطوری باید وارد معاملات بازار شوم ؟

باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید و از آن ها یوزر و پسورد سامانه معاملات آنلاین خودشان را بگیرید. سپس وارد حساب شده و حساب خود را در کارگزاری شارژ کنید. سپس می توانید نسبت به خرید سهام اقدام کنید.

 • کدام کارگزاری بهتره؟

هر کارگزاری، خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد که شما پیش از ثبت نام باید آن ها رامد نظر قرار دهید. مثلا بعضی از کارگزاری ها به خاطر حجم بالای مشتریان آنلاینی که دارند، با مشکلات قطعی سامانه های آنلاین خود مواجه هستند که این مورد می تواند در روند معاملات روزانه شما اختلال ایجاد کند.

 • من احراز هویت رو انجام دادم مرحله بعد چطور و از چه سایتی کارگزاریمو انتخاب کنم ممنون میشم راهنمایی کنید که خودم انجامش بدم؟؟

برا مشاهده لیست کارگزاران قانونی به این آدرس کارگزاران/https://www.seo.ir/Page مراجعه کنید.

 • احراز هویت سجام و کارگزاری جداگانه است؟

بله، احراز هویت در سامانه سجام و احراز هویت در کارگزاری دو فرآیند جداگانه هستند.

 • سلام من احراز هویت شدم کد بورسی گرفتم ولی هنوز اقدامی نکردم مشکل نداره که فعلا تا زمانی که از بورس سر در بیارم برام ضرر نداره که وارد بورس یا کارگزاری مورد نظرم انتخاب کنم ممنون میشم راهنماییم کنید.

خیر، شما هر وقت که بخواهید می توانید نسبت به ادامه مراحل اقدام کنید و محدودیت و مشکلی وجود ندارد. پیشنهاد می کنیم که پیش از اقدام به خرید و فروش مستقیم سهام، به آموزش بورس بپردازید و حداقل در یک دوره آموزش بورس شرکت کنید تا دچار زیان در بازار بورس نشوید.

 • من ثبت نام سجام و احراز هویت رو انجام دادم ولی کارگزاری ثبت نام نکردم الان باید چیکار کنم؟

یک کارگزاری را انتخاب کنید و پس از ثبت نام در آن، از طریق سامانه معاملات آنلاین، به خرید و فروش سهام بپردازید. پیشنهاد می شود پیش از خرید و فروش مستقیم، در کلاس های آموزش بورس شرکت کنید.

آیا تغییر کارگزاری امکان پذیر است؟

بله، شما می توانید در کارگزاری که دوست دارید ثبت نام کنید و سهام هایی که دارید را به پنل آن کارگزاری انتقال دهید.

حتما باید شماره حساب سجام و کارگزاری یکسان باشه؟

خیر، الزامی وجود نداره. اما در هر دو سامانه شماره حساب باید به نام خود فرد باشد.

 • من. همه کار هارو انجام دادم کد معاملاتیمم اومده فقد نام کاربری. رمز عبور ندارم چیکار باید کنم ؟؟

باید با امور مشترکین کارگزاری خودتان تماس بگیرید و از آن ها یوزر و پسورد سامانه معاملات آنلان خودشان را درخواست کنید.

 • آیا برای ثبت نام دربورس مدرک دانشگاهی نیازه ؟

خیر ، برای ثبت نام در بورس به هیچگونه مدرک دانشگاهی نیاز نیست و شما می توانید نسبت به ثبت نام در بورس اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا