الگو شمعی پوشا صعودی (Bullish engulfing)

الگو شمعی پوشا صعودی‌، الگویی است که هشدار پایان روند نزولی را به ما می دهد. در این الگو، ما ابتدا روندی نزولی داریم و بعد از تشکیل این الگو، می توانیم انتظار رشد قیمت را داشته باشیم. در این مطلب به بررسی ویژگی های این الگو و آموزش تشخصی این الگو در نمودار می پردازیم.

 

ویژگی های الگو پوشا صعودی

این الگو از ترکیب دو کندل ایجاد می شود. در تصویر زیر، این الگو را در نموداری فرضی مشاهده می کنید. در ادامه به بررسی دقیق تر هر یک از ویژگی های این الگو می پردازیم.
ویژگی های الگو پوشا صعودی

همانطور که گفتیم، این الگو از دو کندل تشکیل شده است؛ در تصویر بالا این دو کندل با شماره های 1 و 2 مشخص شده اند. در ادامه به بررسی ویژگی های هر یک از این کندل ها در این الگو می پردازیم.

لیست ویژگی ها

 1. کندل اول باید یک کندل نزولی باشد.
  همانطور که در تصویر زیر می بینید، این کندل، یک کندل نزولی است.
  ویژگی های الگو پوشا صعودی
 2. قبل از کندل اول باید حداقل 3 کندل وجود داشته باشد.
  در تصویر زیر مشاهده می کنید که قبل از کندل شماره 1 بیشتر از 3 کندل وجود دارد.
  ویژگی های الگو پوشا صعودی
 3. کندل اول باید در انتهای یک حرکت نزولی ایجاد شده باشد.
  همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، این کندل در انتهای یک حرکت نزولی تشکیل شده است. در این تصویر بخش نزولی نمودار با رنگ قرمز مشخص شده است.
  ویژگی های الگو پوشا صعودی
 4. طول بدنه کندل دوم، باید کل طول بدنه کندل اول را پوشانده باشد.
  در تصویر زیر مشاهده می کنید که کندل شماره 2 کل طول کندل شماره 1 از این الگو را پوشانده است. در این تصویر، طول بدنه کندل شماره 1 با رنگ آبی و طول بدنه کندل شماره 2 با رنگ قرمز مشخص شده است.
  ویژگی های الگو پوشا صعودی

بررسی الگو پوشا صعودی در نمودار واقعی

در تصویر زیر، نمونه ای از الگو پوشا صعودی را در نمودار سهم کچاد در تایم فریم روزانه مشاهده می کنید. در این تصویر می بینید که کندل اول در این الگو نزولی است، قبل از آن بیشتر از سه کندل وجود داشته و در انتهای یک حرکت نزولی تشکیل شده است. در این تصویر مشاهده می کنید که بدنه کندل دوم، تمام طول بدنه کندل اول را پوشانده است. پس این دو کندل تمام شروط لازم برای تشکیل الگو پوشا صعودی را دارند.
بررسی الگو پوشا صعودی در نمودار واقعی

در تصویر زیر یک نمونه دیگر از الگو پوشا صعودی در سهام کچاد در تایم فریم روزانه را مشاهده می کنید.
بررسی الگو پوشا صعودی در نمودار واقعی

در تصویر زیر یک نمونه دیگر از این الگو را می بینید. همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید، کندل اول این الگو، یک کندل نزولی است، در انتهای یک حرکت نزولی تشکیل شده است و قبل از آن هم بیشتر از سه کندل وجود دارد. بدنه کندل دوم در این الگو نیز کل طول بدنه کندل اول را پوشانده است؛ پس این دو کندل، تمام شرایط لازم برای تشکیل الگو پوشا صعودی را دارند. در انتها همانطور که مشاهده می کنید، ترکیب این دو کندل که الگو پوشا صعودی را تشکیل داده است، منجر به تغییر حرکت نزولی نمودار به حرکت صعودی شده است.
بررسی الگو پوشا صعودی در نمودار واقعی

قدرت در الگو پوشا صعودی

همه الگو های پوشا صعودی به یک میزان قدرتمند نبوده و الگو های پوشا صعودی متفاوت قدرت متفاوت نیز دارند. این تفاوت قدرت بر اساس اندازه دو کندل تشکیل دهنده الگو، شکل آنها و شکل کلی الگو مشخص می شود. در ادامه به بررسی قدرت این الگوها و ویژگی های تعیین کننده قدرت آنها می پردازیم.

در تصویر زیر، یک نمونه از الگو پوشا صعودی پر قدرت را مشاهده می کنید. ویژگی های تعیین کننده قیمت الگو پوشا صعودی بر اساس این الگو به شما آموزش داده می شود.
بررسی الگو پوشا صعودی در نمودار واقعی

تعیین کننده های قدرت در الگو پوشا صعودی

 1. هرچه فاصله بین کلوز کندل اول و اوپن کندل دوم در الگو پوشا صعودی بیشتر باشد، قدرت این الگو نیز بیشتر است. در تصویر زیر فاصله بین کلوز کندل اول و اوپن کندل دوم با رنگ آبی نشان داده شده است.
  بررسی الگو پوشا صعودی در نمودار واقعی
 2. هرچه اندازه کندل دوم در الگو پوشا صعودی بیشتر باشد، قدرت این الگو نیز بیشتر است. در تصویر زیر اندازه کندل دوم الگو با رنگ قرمز مشخص شده است؛ همانطور که مشاهده می کنید، اندازه این کندل بسیار بزرگ است و این خود نشان دهنده قدرت زیاد این الگو پوشا صعودی است.
  بررسی الگو پوشا صعودی در نمودار واقعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا