تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت

تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت به معنی تغییر خط حمایت، به یک خط مقاومت بعد از شکسته شدن توسط نمودار و یا تغییر خط مقاومت، به یک خط حمایت بعد از شکسته شدن توسط نمودار است. این مفاهیم ممکن است در ابتدا برای شما کمی پیچیده به نظر برسند، ولی در ادامه با ارائه مثال هایی واضح، به توضیح این مسائل می پردازیم و به سهولت هرچه تمام تر این موارد را به شما آموزش خواهیم داد.

لازم به ذکر است که شما برای شروع این آموزش لازم است که مسائل پیوت در تحلیل تکنیکال، آموزش رسم خطوط حمایت و مقاومت و مفهوم شکست در خطوط حمایت و مقاومت را به صورت کامل در آموزش های مربوط به خودشان فرا گرفته باشید. شما بدون آشنایی با مطالب گفته شده نخواهید توانست که مطالب مربوط به تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت را فرا گیرید.
پس در صورتی که شما با مفاهیم گفته شده آشنایی کامل را ندارید، توصیه می شود قبل از شروع این آموزش، آموزش های قبلی را مشاهده کرده و آنها را به طور کامل یا بگیرید و پس از آن اقدام به شروع این آموزش کنید.

ترسیم تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت در نمودار فرضی

وقتی در نمودار قیمت – زمان قله یا دره‌ای ایجاد می‌شود، بعد از شکسته شدن آن قله یا دره توسط نمودار، آن قله یا دره تغییر نقش خواهد داد.
برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر توجه کنید. در این تصویر، خطوط سیاه رنگ نمایانگر قله ما و خط قرمز رنگ نشان دهنده خط مقاومت در این نمودار فرضی است.
ترسیم تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت در نمودار فرضی

در تصویر زیر ادامه این نمودار را می بینید. در این نمونه فرض شده است که نمودار، خط مقاومت را شکسته و از آن عبور کرده است. در چنین حالتی که نمودار قیمت – زمان خط مقاومت را می شکند، برای ادامه نمودار، خط مقاومت نقش خط حمایت را بازی خواهد کرد.
در واقع با شکستن خط مقاومت توسط نمودار، این خط از خط مقاومت به خط حمایت تغییر نقش می دهد.
ترسیم تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت در نمودار فرضی

در این حالت، با ریزش دوباره قیمت، اکنون می توانیم از خط مقاومت قبلی (خط قرمز در تصویر قبل و سبز در تصویر زیر) به عنوان خط حمایت برای ادامه نمودار استفاده کنیم. در این حالت، با نزدیک شدن دوباره قیمت به خط قبلی، انتظار داریم این خط از ریزش بیشتر قیمت جلوگیری کرده و نمودار در نزدیکی آن واکنش داده و به سمت بالا برگردد.
ترسیم تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت در نمودار فرضی

در مورد خطوط حمایت نیز عکس همین موارد صدق می کند؛ به این معنی که خط حمایت بعد از شکسته شدن توسط نمودار، به خط مقاومت تغییر نقش خواهد داد.

در تصویر زیر خط حمایتی را مشاهده می کنید که توسط نمودار شکسته شده است.
ترسیم تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت در نمودار فرضی

در تصویر زیر مشاهده می کنید که نمودار فرضی ما بعد از شکست خط حمایت، دوباره سیر صعودی پیدا کرده و به سمت بالا در حال حرکت است. در این حالت، خط حمایت قبلی اکنون به خط مقاومت تبدیل شده و ما انتظار داریم که نمودار فعلی بازار نسبت به این خط واکنش بدهد.
ترسیم تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت در نمودار فرضی

تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت در نمودار واقعی

در تصویر زیر که مربوط به نمودار یورو به دلار است مشاهده می کند که نمودار، در ناحیه ای که با رنگ قرمز مشخص شده است، خط حمایتی را شکسته است.
تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت در نمودار واقعی

در تصویر زیر مشاهده می کنید که بعد از شکست خط حمایت، این خط برای ادامه نمودار به عنوان یک خط مقاومت عمل کرده و نمودار نسبت به آن پاسخ داده و بعد از نزدیک شدن به آن ریزش می کند. قسمتی که با رنگ قرمز مشخص شده است، نقش خط مقاومت را پیدا کرده است.
نزدیک شدن قیمت به ناحیه

در تصویر زیر ناحیه ای را مشاهده می کنید که در آن، نمودار به صورت مشخص به خط حمایتی که به خط مقاومت تغییر نقش داده است، واکنش نشان داده و از افزایش بیشتر قیمت جلوگیری کرده است. قسمت مورد نظر با رنگ قرمز مشخص شده است.
تغییر نقش خطوط حمایت و مقاومت در نمودار واقعی

نکات دیگر

  1. نکته ای که وجود دارد این است که هرچقدر خطوط حمایت و مقاوتی که تغییر نقش داده  اند به سطح فعلی بازار نزدیک تر باشند، میزان اثرگذاری و قابل اعتماد بودن آنها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
  2. نکته دیگری که در مورد شکست خطوط حمایت و مقاومت، تغییر نقش آنها و میزان اثرگذاری آنها وجود دارد این است که هرچقدر میزان شکست این خطوط حمایت و مقاومت کمتر باشند، میزان اثرگذاری آنها نیز به همان اندازه بیشتر است.

برای درک نکته بالا به تصویر زیر توجه کنید. در این تصویر ادامه نمودار به صورت فرضی با رنگ زرد رسم شده است. همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید، خطوط مقاومت دو بار توسط نمودار شکسته شده اند. در این حالت اعتبار این خطوط برای واکنش نشان دادن نمودار نسبت به آنها و تجاوز نکردن قیمت از آنها کاهش یافته است و احتمال شکست دوباره آنها توسط نمودار افزایش می یابد.
نکات دیگر

این نکته به این معنی است که بعد از اولین شکست خط حمایت و مقاومت و تغییر نقش آنها، برخورد بعدی آنها مهم است. در تصویر زیر، برخورد اولی با رنگ زرد و مهم ترین برخورد که به آن اشاره شد، با رنگ قرمز مشخص شده است.
نکات تکمیلی

این برخورد مهم، اصطلاحاً پولبک به خطوط حمایت و مقاومت نامیده می شود. مطالب مربوط به آن در جلسات آتی به شما آموزش داده خواهد شد.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. دست گلت درد نکنه، نکته های خیلی خوبی رو یاد گرفتم، در مورد گپ و پولبک و کندل قوی و ….
    خدا بهت قوت بده که اموزش هاتو در اختیار ما قرار میدی

  2. باسلام / استاد کیف کردم از مطالب مجله تان / چقدر نکات ریز و مهمی را اشاره داشتید واقعا کیف کردم و یادگرفتم / خداقوت و سپاس فراوان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا