کدام صرافی ارز دیجیتال با ایران کار می‌کند ؟

صرافی‌های خارجی معتبر ارزهای دیجیتال میزبان معاملات کاربران زیادی در سر تا سر دنیا هستند، اما ما ایرانی‌ها به علت تحریم‌های مختلف، نمی‌توانیم با بعضی از صرافی‌های ارز دیجیتال به معامله بپردازیم. اما آیا این به آن دلیل است که ما ایرانی‌ها نمی‌توانیم به معاملات ارزهای دیجیتال بپردازیم؟ قطعا خیر! در این مقاله قصد داریم راه‌حل‌های موجود برای کاربران ایرانی را بررسی کرده و بدانیم کدام صرافی ارز دیجیتال خارجی با ایران کار می‌کند ؟ و چگونه می‌توانیم در ایران با صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی کار کنیم؟ در نهایت لیست صرافی های مناسب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال مجاز برای ایرانیان را معرفی کنیم. همراه اینوست یار باشید.

راه کارهای پیش روی ما ایرانی‌ها برای معامله ارزهای دیجیتال

معاملات ارزهای دیجیتال، امروزه به یکی از جذاب‌ترین بیزنس‌های دنیا تبدیل شده است. درصد سود زیادی که معامله‌کنندگان از خرید و فروش ارزهای دیجیتالی به دست می‌آورند، انتقال سریع وجه به هر نقطه‌ای از دنیا و … باعث شده افراد زیادی به این تجارت سود ده روی بیاورند. معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌های آنلاین و آفلاین انجام می‌شود (بیشتر صرافی آنلاین).

اما کشور ما سال‌های زیادی است که اسیر تحریم کشورهای قدرتمند شده است. این امر باعث شده در بسیاری از موارد مثل استفاده از محصولات معتبر خارجی یا انجام معاملات در صرافی‌های معتبر خارجی دست ما ایرانی‌ها از رسیدن به آن‌ها کوتاه باشد. اما آیا هیچ راهی برای ما وجود ندارد که بتوانیم با وجود تحریم‌های شدید به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازیم؟ قطعا وجود دارد. همین الان ایرانی‌های زیادی مشغول انجام معاملات ارزهای دیجیتال هستند؛ با این که تحریم برای آن‌ها نیز وجود دارد. بیایید راه‌حل‌های موجود برای خودمان را ببینیم، بررسی کنیم و در نهایت بدانیم کدام راه مناسب‌تر است؟

  • خرید و فروش در صرافی های ایرانی
  • معامله با صرافی‌های متمرکز معتبر خارجی که با ایران همکاری می‌کنند
  • معامله در صرافی‌های غیر متمرکز

خرید و فروش در صرافی های ایرانی

خب ساده‌ترین راه‌کار انجام معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌های ایرانی است. به این شکل مهم نیست که تحریم هستیم یا نمی‌توانیم مراحل احراز هویت را بگذرانیم. صرافی‌های ایرانی با آغوش باز از کاربران ایرانی استقبال می‌کنند. پس شما به سادگی می‌توانید در یکی از بهترین صرافی‌ های ارز دیجیتال ایرانی ثبت نام کرده و معاملات خود را آغاز کنید.

معامله در صرافی های ایرانی ارز دیجیتال

اما اگر بخواهیم روراست باشیم، صرافی‌های ایرانی گزینه‌ی ایده‌آلی برای معامله ارزهای دیجیتال نیستند. چرا؟ به این دلایل:

  •  امنیت پایینی نسبت به صرافی‌های خارجی معتبر دارند و هولد کردن و حفظ سرمایه در صرافی‌های ایرانی را به هیچ وجه اینوست یار توصیه نمی‌کند. صرافی‌های ایرانی برای انتقال، برداشت و به نوعی واسطه‌ی مناسب برای جابه‌جا کردن یا نقد کردن سرمایه هستند. به طور مثال می‌توانید در یک صرافی خارجی معتبر به معامله بپردازید و پس از رسیدن به سود با استفاده از یک صرافی ایرانی کوین‌های خود را به ریال تبدیل کرده و نقد کنید.
  • تعداد کاربران بسیار بسیار کمی در صرافی‌های ایرانی نسبت به صرافی‌های معتبر خارجی معامله می‌کنند. در نتیجه صرافی‌های ایرانی سرمایه خیلی کمتری دارند.
  • صرافی‌های ایرانی ابزارهای تحلیل و در کل امکانات کمتری نسبت به صرافی‌های خارجی ارائه می‌دهند.

معامله با صرافی‌های متمرکز معتبر خارجی که با ایران همکاری می‌کنند

با این که تحریم‌های زیادی علیه ایران وجود دارد و خیلی از صرافی‌های معتبر با ایران همکاری نمی‌کنند، اما صرافی‌های معتبری هم وجود دارند که مشکلی برای همکاری با کاربران ایرانی ندارند. ما یک لیست از صرافی‌های معتبر خارجی ارزهای دیجیتال که تاکنون مشکلی برای همکاری با کاربران ایرانی نداشته و بدون گذراندن مراحل احراز هویت می‌توان به معامله ارزهای دیجیتال پرداخت را تهیه کرده و به شما معرفی می‌کنیم.

لیست صرافی های خارجی ارز دیجیتال بدون تحریم

میان تعداد صرافی های خارجی زیادی که ایران را تحریم کرده‌اند، صرافی‌های معتبری برای ایرانیان نیز هستند که بدون طی کردن مراحل احراز هویت می‌توانید به معامله ارز دیجیتال بپردازید. البته که بدون طی کردن کامل مراحل احراز هویت، سقف محدودی برای انجام معاملات روزانه‌ی خود دارید. اما به هر حال این که صرافی های خارجی برای ایرانیان نیز وجود دارد، خبر خوشحال‌کننده‌ای برای ما است (لبخند). بیایید ببینیم کدام صرافی های ارز دیجیتال خارجی با ایران کار می‌کنند؟

صرافی کوکوین، معتبر و ایمن

یکی از صرافی های خارجی مجاز برای ایرانیان، صرافی معروف کوکوین یا (Kucoin) است. تمام افرادی که به تجارت آنلاین می‌پردازند با این صرافی آشنایی دارند. صرافی کوکوین جزء یک از ایمن‌ترین و معتبرترین صرافی‌های متمرکز دنیا است.شما بدون گذراندن مراحل احراز هویت هم می‌توانید به معامله ارزهای دیجیتال بپردازید؛ اما همانطور که ذکر شد، برای انجام معاملات روزانه‌ی خود، سقف محدودی دارید. پشتیبانی از بیش 600 جفت ارز و حجم معاملات روزانه‌ی حدود 3 میلیارد دلار نشان از معتبر بودن و محبوبیت این صرافی است. علاوه‌بر خرید و فروش لحظه‌ای ارزهای دیجیتال می‌توانید به معاملات اسپات، مارجین و معامله فیوچرز نیز بپردازید.

صرافی کوکوین صرافی بدون تحریم

صرافی کوینکس، بهترین صرافی خارجی ارز دیجیتال

صرافی کوینکس از دیگر صرافی‌های معتبر است که برای ایرانی‌ها تحریم نیست و کاربران ایرانی هم می‌توانند به راحتی به خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی بپردازند. افراد نخبه و متخصصی این صرافی را راه‌اندازی کرده‌اند و ایرانیان زیادی مدت‌ها است که با صرافی ارز دیجیتال کوینکس کار می‌کنند. امنیت فوق‌العاده بالای کوینکس این صرافی را به یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال برای کاربران ایران و دنیا تبدیل کرده است. کوینکس کارمزد بسیار کمی در قبال معاملات می‌گیرد به شکلی که گاها خرید بعضی از کوین‌ها مثل بیت کوین کش رایگان است.

صرافی هات بیت، معامله بدون احراز هویت

از دیگر صرافی های مناسب برای کاربران ایرانی، صرافی هات بیت (Hot Bit) است. صرافی خارجی و متمرکز هات بیت از ارزهای دیجیتال محبوب در دنیا پشتیبانی می‌کند. می‌توان گفت بعد از صرافی بایننس، صرافی هات بیت از تنوع بیشتری از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. کاربران ایرانی هم بدون نیاز به گذراندن مراحل احراز هویت و بدون نگرانی از بسته شدن حسابشان می‌توانند به خرید و فروش رمز ارزها بپردازند. صرافی هات بیت دارای اپلیکیشن اندروید و ios نیز می‌باشد و کاربران می‌توانند معاملات خود را از طریق اپلیکیشن هات بیت هم انجام دهند. باید اشاره کرد که هات بیت با خدمات و امنیت بالایی که ارائه می‌دهد قطعا یکی از صرافی های مناسب برای کاربران ایرانی است.

صرافی خارجی هات بیت که با ایران کار می‌کند

معامله در صرافی‌های غیر متمرکز

صرافی‌های غیر متمرکز چه صرافی‌هایی هستند؟ این صرافی‌ها براساس بلاک چِین برنامه نویسی شده‌اند. در سیستم بلاک چین چیزی به اسم واسطه و مرکز وجود ندارد؛ بلکه تمام کاربران به صورت شبکه‌ای به هم وصل هستند. اگر بخواهیم در صرافی‌های غیرمتمرکز شروع به فعالیت کنیم، مانعی برای ما وجود ندارد که بخواهد به دلیل تحریم‌ها و دیگر مسائل، جلوگیری کند. چرا که واسطه‌ای در آن وجود ندارد. بنابراین یکی از گزینه‌های بسیار مناسب نه تنها برای ما ایرانی‌ها بلکه برای مردم کل جهان، استفاده از صرافی‌های مبتنی بر سیستم بلاک چین است (یک مقاله مفصل براش می‌نویسیم).

صرافی های غیر متمرکز مجاز برای ایرانیان

لیست صرافی های غیر متمرکز مبتنی بر سیستم بلاک چین

همانطور که اشاره کردیم صرافی‌های مبتنی بر سیستم بلاک چین، صرافی‌های غیر متمرکز هستند که واسطه‌ای در آن‌‍‌ها وجود ندارد و کاربران به طور مستقیم، معاملات خود را انجام می‌دهند. گر چه این سیستم به تازگی وارد دنیای تجارت شده است و همچنان جای کار دارد تا به یک سیستم ایده‌آل تبدیل شود، اما باز هم شگفت‌انگیز است که مردم بالاخره بدون نیاز به واسطه‌ها و کسانی که قدرت را در دست دارند، می‌توانند مستقیما با هم معامله کنند، پول جابه‌جا کنند، وام بگیرند و …. با هم چند تا از بهترین صرافی‌های غیر متمرکز محبوب در دنیا را بررسی کنیم.

 

صرافی غیر متمرکز یونی سواپ (Uniswap)

صرافی یونی سواپ یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز است که مبتنی بر سیستم بلاک چین اتریوم است. شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین صرافی غیر متمرکز. کارمزد در یونی سواپ 0.3 درصد است که با توکن اتریوم پرداخت می‌شود. صرافی یونی سواپ دارای ارز دیجیتال اختصاصی خود نیز می‌باشد که UNI نام دارد. کوین‌هایی مثل بیت کوین و اتریوم روی شبکه‌های بلاک چین ساخته شده‌اند و درواقع ساختاری غیر متمرکز دارند. بنابراین برای تبدیل این ارزهای دیجیتال به یک دیگر یا انتقال، برداشت و تسویه حساب، نیاز به واسطه نیست و کاربران می‌توانند بدون نیاز به یک صرافی متمرکز معاملات خود را انجام دهند. این ساختار برای ما ایرانی‌ها که تحریم هستیم و نمی‌توانیم در بازارهای مهم جهانی به معامله بپردازیم، بسیار کاربردی است.

صرافی غیر متمرکز یونی سواپ که با ایران کار می‌کند

صرافی غیر متمرکز آی‌ دی دکس (IDX)

یکی دیگر از صرافی‌های غیر متمرکز که بر پایه‌ی سیستم بلاک چین ساخته شده است، صرافی آی دی اکس است. در این صرافی معاملات ارزهای دیجیتال در شبکه‌ی ERC-20 به صورت همتا به همتا یا P2P انجام می‌شود. نکته‌ی جالب درباره‌ی این صرافی آی‌دی‌اکس این است که قابلیت سپرده‌گذاری هم در آن وجود دارد. یعنی کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در کیف پول صرافی IDX نیز قرار دهند؛ معمولا در صرافی‌های غیر متمرکز خیلی کم با همچین آپشنی روبه‌رو می‌شویم. از دیگر ویژگی‌های خوب این صرافی می‌توان به کارمزد پایین، امکان ثبت چندین سفارش به صورت هم‌زمان، ارائه‌ی ابزارهای تحلیل و پشتیبانی خوب آن اشاره کرد.

 

صرافی کایبر سواپ (Kyber Swap)

صرافی کایبر سواپ هم از صرافی‌های مبتنی بر سیستم بلاک چین اتریوم است. کایبر سواپ را می‌توان یکی از پیشرفته‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز به حساب آورد که در کشور سنگاپور راه‌اندازی شده است. این صرافی دارای ارز دیجیتال بومی خود به اسم KNC است که مسلما به خرید و فروش آن کارمزد کمتری نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر مثل بیت کوین و اتریوم پرداخت می‌کنید. به علت نقدینگی بالای صرافی کایبر سواپ، سرعت تراکنش‌ها بسیار بالا است. بنابراین کایبر سواپ هم از دیگر صرافی‌های غیر متمرکز مناسب برای کاربران ایرانی است. ضمن این که با هولد کردن دارایی‌های خود در این صرافی، از تمام امکانات آن با کمترین هزینه بهره‌مند می‌شوید.

صرافی غیر متمرکز کایبر بدون تحریم

صرافی بیسکیو (Bisq)

صرافی بیسکیو فعالیت خود را از سال 2014 آغاز کرد و می‌توان این صرافی را از قدیمی‌ترین صرافی‌های DEX یا غیر متمرکز به حساب آورد. برای ثبت نام و آغاز معاملات خود مسلما نیازی به گذراندن مراحل احراز هویت ندارید. پس این صرافی هم گزینه‌ی مناسبی برای ایرانیان است. امکان خوبی که این صرافی ارائه می‌دهد (نه خیلی برای ما) این است که با برخی از ارزهای فیات مثل دلار و یورو هم می‌توانید به خرید و فروش ارزهای دیجیتالی بپردازید. ایرادی که می‌توان از این صرافی گرفت، سرعت پایین انجام تراکنش‌ها است که آن هم در راستای ایجاد امنیت بالا می‌باشد. اما در کل می‌توان بیسکیو را جزو بهترین صرافی‌های غیر متمرکز و مناسب برای ایرانیان به حساب آورد.

صرافی غیر متمرکز که با ایران کار میکند

نتیجه‌گیری: کدام راه مناسب‌تر است؟

با این نکته را حتما به یاد داشته باشید که صرافی‌های ایرانی برای حفظ دارایی مناسب نیستند و کیف پول‌های صرافی‌های ایرانی، امنیت کمتری نسبت به صرافی‌های معتبر خارجی که ذکر شد، دارند. با این حساب وبا توجه به شرایط حال حاضر ما ایرانی‌ها 2 راه‌کار وجود دارد؛ یا با صرافی‌های متمرکز خارجی که تحریم نیستند کار کنیم، یا با صرافی‌های غیر متمرکز خارجی کار کنیم. با وجود پیشرفت صرافی های غیر متمرکز که در نهایت با گذشت زمان جای صرافی‌های متمرکز را خواهند گرفت، اما همچنان باید مدت زمانی بگذرد تا ایرادها و باگ‌های آن به طور کامل رفع شود تا معامله کنندگان با خیال راحت و بدون نگرانی به معاملات بدون واسطه‌ی خود بپردازند. در نتیجه در حال حاضر کار کردن با صرافی‌های متمرکز خارجی که با ایران همکاری می‌کنند راهکار مناسب‌تری است.

اگر قصد دارید به معامله ارزهای دیجیتال بپردازید و کسب سود کنید، حتما دوره‌ی آموزش معامله فیوچرز ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید. ثبت نام در این دوره کاملا رایگان است!

بسیار خب، صرافی‌های غیر متمرکز مناسب برای ما ایرانی‌ها را هم معرفی کردیم. درست است که در کشورمان در شرایط سختی به سر می‌بریم، اما همیشه راه‌هایی وجود دارند که بتوانیم از آن‌ها بهره‌مند شویم. دیدید که با وجود تحریم‌های بسیار علیه کشورمان، باز هم می‌توان از راه‌های مختلف به معاملات ارزهای دیجیتال پرداخت. اینوست یار اینجاست تا جدیدترین نکات آموزشی دنیای تجارت آنلاین را با شما به اشتراک بگذارد. موفق و پر سود باشید 💙

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا